"Whiplash" Filmine Kısa Bir Bakış

Not quite my tempo!

 

Yaptığımız işe duyduğumuz tutkunun sınırı nedir ya da böyle bir sınır olmalı mı?

Hikayemiz yetenekli bir konservatuar öğrencisi Newman ile karizmatik ama takıntılı hocası Fletcher arasında geçer. Bir tarafta yetenekli fakat ailesinden destek almayan bir genç. Diğer tarafta bilgisi ve adanmışlığı üst seviyede ama yöntemleri gaddarlığa vardıracak bir öğretici.

Chazelle sinemasının ayrılmaz parçası olan müziği fonuna alan yapımda bu ikilinin çatışmalarına tanıklık ediyoruz. Ama ne çatışma! Bir potansiyeli ortaya çıkarmak için ne kadar ileri gidilebilirse o kadar ileri giden, bunda da hiç tereddüt etmeyen biri var karşımızda. Baskıyı aşağılamaya vardıracak kadar acımasız. Öyle ki, sevdiğiniz işe ve hayallerinize lanet ettirecek cinsten…

İzlerken Fletcher’a “neymiş lan senin tempon?” diye sormak istiyorsunuz.

La La Land ve Babylon’un yönetmeni Damien Chazelle, kendi öğrencilik dönemindeki anılarından yola çıkarak yazmış Whiplash’i. Yönetmen, yeteneklerin ve potansiyelin gelebileceği son noktayı, bu noktaya varıncaya karar ki sınavları ve mücadeleyi uç örneklerle ortaya koyuyor.

Filmdeki performansı, yardımcı rollerde çok iyi işler çıkaran J.K. Simmons’ın geç de olsa daha geniş kitlelerce tanınmasını sağlıyor. Miles Teller’ın davul performansları ve oyunculuğu da Simmons’a çok iyi eşlik ediyor.

 

Yapım için hazırladığımız orijinal içeriğimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.instagram.com/reel/CzgX_RGIyzH/?igshid=YTI4YzE2YTYwMA==