"May December" Analizi

"İnsanlar kendi çocuğu yaşındakilerle nasıl çıkıyor" tartışmasına bir yerlerde kesin denk gelmişizdir. "Bir Skandalın Peşinde", işte bu sorunun peşine düşüyor. 

Yönetmen koltuğunda Todd Haynes’in oturduğu film, değişik senaryosuyla bizi daha ilk dakikadan içine çekiyor. Julianne Moore ve Natalie Portman’ı birlikte oynarken görmekse, tadından yenmiyor. Peki bu ikiliyi yan yana getiren hikaye nedir, bir bakalım.

Elizabeth (Natalie Portman) 30’lu yaşlarında ünlü bir oyuncudur. Elizabeth, yeni başlayacağı projede canlandıracağı karakteri daha iyi anlamak için Gracie (Julianne Moore) ve ailesini ziyaret etmek istiyor. Filmin başlangıcında Gracie’in, Elizabeth’in geleceği gün yaptığı hazırlıkları görüyoruz. Bu sırada seslendiği genç Aaron’u, Gracie’nin çocuğu olarak konumlandırıyoruz. Fakat işler çok da öyle değil. Aaron, Grace’in kocası ve 3 çocukları var. İşte burada Gracie’in neden bir filme konu olduğunu anlamaya başlıyoruz...

* Yazının devamı izlemeyenler için spoiler içerir.

Gracie yıllar önce, 36 yaşındayken hapse girmiş bir kadın. Üstelik hapisteyken hamile ve hikayesi herkes tarafından biliniyor. Çünkü arkasında ciddi bir skandal var. Aaron, Gracie'nin oğlunun bir arkadaşıdır ve 12 yaşındayken Gracie’in yanında işe başlar.  Gracie, Aaron ile cinsel ilişkiye girerken yakalanıyor ve istismardan dolayı ceza alıyor. İşte Elizabeth, 36 yaşındaki halini canlandıracağı bu kişinin psikolojisini ve yaşananlara dair hislerini anlamaya çalışıyor.

Beklenenin aksine Gracie’n bu olaya dair herhangi bir pişmanlığı ya da üzüntüsü yok. Gracie, Aaron ile çok mutlu bir aile tablosu çiziyor. Bu olaydan sonra herhangi bir şekilde başka bir yere taşınmayı düşünmeyen çift, olayın yaşandığı kasabada yaşamlarını 3 çocuklarıyla sürdürmeye devam ediyor. Elizabeth olayları araştırıp insanlarla konuştukça yaşananları daha iyi çözümlemeye başlıyor. Bu arada çocuklarının üniversiteye gidecek olmaları, Elizabeth’in gelişi ve eski defterlerin açılışıyla Gracie'nin kapana kısılmışlık hissi de günden güne artıyor. 


Gracie ve Elizabeth’le arasında geçen her anda, bu iki kadının enerjisinden ekrana kitlenmemek mümkün değil. Elizabeth günden güne Gracie’n enerjisine kapılıyor ve o dönüştükçe Garcie'nin hayatı nasıl anlamlandırdığı, izlyeciye de geçiyor. 

İlginç hikayesi, konuyu ele alış biçimi, çekim teknikleri ve oyuncu performanslarıyla izlemeye değer olan bu film, bizi içine çekmeyi başardı. Üstelik faili (Gracie) masumlaştırmaması da oldukça hoşumuza giden bir detay.