Into the Wild ve Yabancılaşma Kavramı

Sean Penn'in yönettiği, başrolde Emile Hirsch'in yer aldığı Into the Wild, sinema tarihinin en önemli filmleri arasında yerini çoktan aldı. Gezegenimizin bin bir türlü güzelliğinin gösterildiği ve doğaya dönüş mesajının verildiği yapımda, vurgulanan çok önemli bir konu daha var; modern dünya şartlarında insanın topluma karşı duyduğu yabancılaşma hissi.

Filmde sürekli vurgulanan konulardan birisi Christopher McCandless'ın sürekli "gerçek-yaban" kavramlarına duyduğu ihtiyacı belirtmesidir. Birçok replikte görebileceğimiz üzere gezgin Christopher, gerçeklik ve doğalın arayışındadır. Başarılı bir akademik kariyeri geride bırakan, çoğu şirketin ağzının suyunu akıtacak bir CV'ye sahip olan ve varlıklı bir ailenin evladı olan karakter, tüm bu avantajları(!) geride bırakarak kendisini doğaya atar. Cebindeki paraları ateşe verdiği sahne aslında somut anlam içerdiği kadar diğer yandan da bir metafordur; "Seni sen yapan şeyler modern dünyanın getirdikleri değil!" 

Bağlılığı da tamamen reddeden karakter, seyahatlerinde kısa süreli iletişimler ve ilişkiler kursa da hiçbirine karşı bir aidiyet besleyemez. Christopher'ın hayatında dostluk, aşk kavramlarının devamı bir türlü gelmez. Karakterin tek bağlılığı doğaya karşıdır. Nitekim aşk dolu bakışlarını bireylerden ziyade bir çayırda koşan atlara, doğan güneşe, dalgalı denizlere atmaktadır.

Her şeyin bir bedeli olduğu gibi bu yaban hayatının da bir bedeli olduğunu göreceğimiz filmde, bu büyük maceranın sonunda da bir trajedi barınmaktadır. Tüm bu olayların yanında emin olunabilecek tek bir konu olduğunu düşünüyoruz, Christopher eğer tekrar dünyaya gelse idi, yaptığı hiçbir şeyden pişman olmaz belki de daha erken bir şekilde gezgin yaşamına başlardı!

Örnekler ne kadar uç olsa da, izleyen herkesin hayata karşı bakış açısına bir yenilik katabilecek bir öykü olan Into the Wild, modern yaşama karşı post modern bir yaklaşımı izleyiciye sunuyor!

Yapım için hazırladığımız orijinal içeriğimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.instagram.com/reel/Cr5t30to7zp/?igshid=NTc4MTIwNjQ2YQ=https://www.instagram.com/reel/Cr5t30to7zp/?igshid=NTc4MTIwNjQ2YQ== 
   Yazan:
   Alimcan Uslu
   StevedaCinema Supervisor

   alimcan@stevedacinema.com

   https://www.twitter.com/m6rcys
   https://www.instagram.com/alimcanuslu