"Her Şey Her Yerde Aynı Anda" Analizi

Her Şey Her Yerde Aynı Anda...
Olabilir mi?

Dan Kwan ve Daniel Scheinert’in yazıp yönettiği “Her Şey Her Yerde Aynı Anda”, günümüz itibariyle vizyon filmleri arasında yerini koruyor. Amerika’dan çıkan bir bağımsız film olan yapım, belki de önümüzdeki seneler içerisinde 2020’lerin en kült yapımlarından birisi olarak adlandırılabilecek bir konumda. Çin ağırlıklı bir kadrosu bulunan film, izleyicilere hem bilim-kurgu, hem fantastik bir öykü, hem de dozu yüksek bir mizah vadediyor!

Üç bölümden oluşan film, Çin’den Amerika’ya gelen bir ailenin yaşamıyla açılışını yapıyor. Evelyn Wang ve Waymond Wang, çamaşırhane işleten bir çifttir. Kızları Joy ise ailesinden ayrı yaşamaktadır. Çin Yeni Yılı sebebiyle tüm ailenin vereceği parti doğrultusunda buluşacak olması, Joy’u da evine geri götürmektedir. Şirketlerinin vergi konusunda sıkıntı yaşamasından ötürü, Evelyn ve Waymond çifti ilgili kuruma gider. Asansöre bindiklerinde ise Waymond’un, alternatif bir boyuttan gelip eşi Michelle’ye bazı talimatlar vermesiyle filmimiz tam anlamıyla başlar ve olaylar gelişir…

Michelle, alternatif olarak yaptığı seçim ve tercihlerin aksinin de devam ettiği ve bu seçimlerin kişiyi apayrı yerlere götürdüğü boyutlar arası bir yolculuğun içerisinde olduğunu öğrenir. Bu boyutlar arası geçişler için kendisinin yıllarca çalıştığını ve bu gelişimi kendisinin sağladığını da, yaşananlarla birlikte görür. Kendisine ulaşılma sebebi ise, o an bulunduğu evrendeki kızının, tüm evren ve boyutları yutan siyah bir donut oluşturmasıdır…Karışık değil mi?

Filmi, sinemaseverlerin beyaz perdede değerlendirmelerini temenni ederek, genel olarak filmi inceleyelim. "Her Şey Her Yerde Aynı Anda" filmi, günümüzde sıklıkla işlenmeye başlayan “boyutlar arası geçiş” konusunu, oldukça eğlenceli ve öğretici bir biçimde işliyor. Filmde kızı ile birlikte kayaya dönüştükleri sahnede geçen; “Geçmişte atalarımız uzayın ve gezegenlerin olduğuna inanmadı, ta ki aksi nesnel bir biçimde gösterilene kadar. Biz de o kadar aptalız ki, tüm evrenin sadece şu an yaşadığımız boyutta sıkışıp kaldığını düşünüyoruz.” repliği bile, filmin felsefi ve sorgulayıcı bakış açısını açıklamaya yetiyor.
Sabah uyandıktan sonra yürümek yerine otobüse binseydik, iş çıkışında eve dönmek yerine bir kahve içmeye gitseydik, o şehir dışı iş teklifini alınca reddetmek yerine taşınsaydık…. Gündelik hayatta karşımıza çıkan bu ve bu gibi tercihleri düşünüp, “Öyle yapsaydım acaba ne olurdu?” sorusunu sormaktan kendimizi alamayız bazen. İşte “Her Şey Her Yerde Aynı Anda” filmi, tüm bu seçeneklerin aslında devam ettiğini ve bu çok basit gözüken tercihlerin aslında milyarlarca kombinasyon yaratıp varlığını sürdürdüğünü ekrana aktarıyor!

Tüm bunların dışında, günümüz sinemasında giderek artan “alternatif evren ve başka boyut” konseptli yapımlar, hem izleyicilerin ilgisini çekiyor, hem de bu fantastik öyküleri insanların aklına sokuyor. Dikkat edildiğinde, bugüne kadar sinema her zaman yaklaşan teknolojik ve bilimsel gerçekleri yıllar öncesinden insanlara sunmuştur. Robot, yapay zeka, uzaya yolculuk, evren temalı yapımlar, çoğu olay yaşanmadan, çok benzer bir şekilde beyaz perdeye aktarıldı ve yıllar sonrasında bu gösterilenlerin gerçekleştirildiğini yahut kanıtlandığı görüldü. Bu durumda ise sormamız gereken bir soru olduğunu düşünüyoruz. Tüm bu alternatif evren ve farklı boyut temalı yapımlar, bizi bu gerçeğe hazırlamak için çekiliyor olabilir mi? Tabii ki bu sadece bir düşünce. Sonuç olarak çok zorlu ve çok karmaşık bir konuyu kendisine tema edinen yapım, bunları anlatırken yüksek ve kaliteli dozda bir mizah kullanarak filmin ağırlığını hafifletiyor ve izleyicilere anlaşılabilir bir film izletiyor. Bir filmde hem hayatı sorgulayıp, hem günümüzün en karmaşık teorilerden birisini basit bir şekilde izleyip, hem de kahkahalar atabiliyorsanız, o filmin “şaheser” olarak nitelendirilmesinde bir sakınca göremeyiz.

Her şey, her yerde, aynı anda…
Olabilir mi?


   Yazan:
   Alimcan Uslu
   StevedaCinema Supervisor

   alimcan@stevedacinema.com

   https://www.twitter.com/m6rcys
   https://www.instagram.com/alimcanuslu