"Drive My Car" İzlemek İçin 5 Neden

Ryusuke Hamaguchi’nin yönettiği, oyuncu kadrosunda Toko Miura, Reika Kirishima ve Hidetoşi Nişijima gibi isimlerin bulunduğu “Drive My Car”, 2021 yılında sinemasever arasında fazlasıyla merak edilen ve öne çıkan bir yapım olarak karşımıza çıkmıştı.
Peki Drive My Car’ı neden izlemeliyiz, Drive My Car filmini bu kadar göz önüne iten etmenler neler?


İşte Sizler İçin Drive My Car’ı İzlemek İçin 5 Sebep

5. Uzak Doğu kültürünün tüm dünyada büyük bir merak ve talep gördüğü günümüz çağında, Drive My Car size o kültürün özelliklerinden kesitler sunacak. Sinema hazzınızı arttırırken, sosyolojik ve kültürel tespitler yapmanızı da sağlayacak.4. Drive My Car, son dönemde giderek popülaritesini arttıran Uzak Doğu Sineması’nın yeni ve önemli bir filmi. Parasite, Chungking Express, Squid Game, Death Note gibi birçok önemli eserin çıktığı toprakların 2021 itibari ile yeni gözdesi Drive My Car!3. Film, 1Q84, Sahilde Kafka gibi kitaplarıyla global bir üne kavuşmuş Japonya’nın en önemli yazarlarından Haruki Murakami’nin “Kadınsız Erkekler” adlı kısa hikayesine dayanıyor. Yönetmen Hamaguchi’nin uyarlamasıyla bize bir Murakami öyküsünü de sunan film, hem edebiyat hem sinemaseverler için oldukça ilgi çekici.2. Bir tiyatro yazarının bir festivale gitmek üzere şoförüyle yaptığı yolculuğu konu edinen film, sanatı hem içerde hem de dışarda yansıtabilmeyi başarıyor. Yol temalı filmlerin çoğunlukla başarılı bir seviyede ilerlediği, içerisinde birçok felsefe ve macera ögesi barındırdığı sinema dünyasında,  (örn: Into the Wild, 303, The Motorcycle Diaries) bu konunun Japon perspektifinden yansımaları oldukça heyecan verici!

1. Drive My Car adeta bir ödül canavarı! Cannes Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü, Altın Küre En İyi Dilde Yabancı Film Ödülü, New York Film Eleştirmenleri En İyi Film Ödülü gibi 9 ödülü posterine ekleyen filmin, dünyanın en prestijli iki sinema ödülünden birisi olan Oscar’da da tamı tamına 4 adaylığı bulunuyor! En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Uluslararası Film adaylıkları bulunan yapımın, Oscar’da hangi ödülleri toplayabileceği ise oldukça merak ediliyor! 
   Yazan:
   Alimcan Uslu
   StevedaCinema Supervisor

   alimcan@stevedacinema.com

   https://www.twitter.com/m6rcys
   https://www.instagram.com/alimcanuslu