2013

Muhteşem Güzellik

2 Saat 22 Dakika
Senaryosu Paolo Sorrentino ve Umberto Contarello tarafından yazılan, başrollerinde Toni Servillo, Carlo Verdone, Sabrina Ferilli gibi önemli oyuncuların bulunduğu "Muhteşem Güzellik" filminin yönetmenliğini Paolo Sorrentino üstleniyor. Orijinal ismiyle "La Grande Bellezza", İtalyan sinemasının başyapıtlarını andıran sade ama etkileyici bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.
Platform

DVD

IMDB Puanı

7.7 / 10

Kullanıcı Puanı

7.7 / 10

Muhteşem Güzellik'in Konusu

Jep Gambardella (Toni Servillo), yıllar önce yazdığı kitapla büyük bir başarı yakalamış ve pek yeni bir şey üretmemesine rağmen sosyetedeki varlığını ve popülerliğini sürdürmüştür. Yıllardır üst tabakadan biri olsa da, geçirdiği yılların ardından  anılarını süsleyen şey, gençlik dönemi ve aşkıdır. Jep, 65. yaşını kutladığı bir partinin sonrasında bir yakınından aldığı ölüm haberiyle birlikte hayatını, içinde olduğu ortamı ve ilişkide bulunduğu insanları sorgulamaya başlar. Kahramanımız, ilerlemiş yaşına rağmen yeniden çıktığı kendini bulma yolculuğunda biriktirdiği anılara, dostluklara ve aşklara bir bakış atarak, kendisiyle beraber izleyciye hayata ve geçen zamana dair bir çok soru soracaktır.

Roma'nın doğasını, tarihini, sanatsal ve sosyetik yönlerini, filmin hikayesine mükemmel bir uyumla taşıyan yönetmen Sorrentino, bir çok yönden harika bir iş çıkarırken, sanat yönetimiyle de ayrı bir övgüyü hak ediyor. Avrupa sinemasını ve sanatsal yapımları sevenler için şiddetle tavsiye edeceğimiz "Muhteşem Güzellik", 2014 yılında en iyi yabancı film Oscar'ını da kazanmıştı.