2022

Crimes of the Future

1 Saat 47 Dakika
"Body horror" türünün önemli isimlerinden biri olan David Cronenberg yönetmenliğinde çekilen Crimes of the Future bu yıl 75. Cannes Fim Festivalinde yarışan filmler arasındaydı. Kadrosunda Viggo Mortensen, Lea Seydoux, Kristen Stewart gibi önemli oyuncuları barındıran Crimes of the Future, bedenin ve organların mutasyon geçirip evrimleştiği distopik bir gelecekte transhümanizm fikri etrafında ilerler.  
Platform

Mubi

IMDB Puanı

5.9 / 10

Kullanıcı Puanı

5.9 / 10

Müstakbel Suçlar'ın Konusu

Film, insanların acıyı hissetmediği, evrensel atıkları yiyerek sindirim sistemini evrimleştirme çalışmalarını sürdüren grupların oluştuğu ve tüm bunların performans gösterileriyle normalize edildiği bir gelecekte geçer.
"Hızlandırılmış evrim sendromu" isminde bir hastalığa yakalanan, olağan dışı organları oluşmaya başlayan ünlü bir performans sanatçısı Saul Tenser (Viggo Mortensen), yeni organlarını aldırma eylemini partneri Caprice (Lea Seydoux) ile birlikte insanların seyirci olduğu bir ortamda sergileyerek bu durumu bir performans gösterisine dönüştürür. İnsanların acı çekme işlevini artık kaybettiği gelecek kurgusunda, polisler tarafından "Yeni Ahlak" masası kurulmuştur ve insanların birbirini kestiği "devrimsel" ve "provokatif" çalışmaların yükseldiği gelecek dünyada polis, insan ırkının yeni düzenini kontrol altına almaya çalışır.

Cronenberg'ün 7 yıl aradan sonra çektiği film, marjinal yönetmenin daha önceki filmleri gibi ses getirmeyi başarmış gözüküyor. Crimes of the Future'ı Cronenberg sinemasını ve deneysel filmleri sevenlerin kaçırmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Yorum Yap
Yorum yapmak için, lütfen Giriş yapınız
Giriş Yap
Yorumlar
Henüz Kimse yorum yapmamış.
Giriş Yap